piątek, 22 maja 2015

20. Sny: O snach słów kilka cz.1

Hej, hej, hej!
Co Wam się dzisiaj śniło?:)
Mi śniła się jakaś impreza rodzinna... Haha:)

Chciałyśmy Wam dziś opowiedzieć troszeczkę o snach. Co to tak naprawdę są sny? Dlaczego nie każdy je pamięta? Czy warto je pamiętać?

1. Co to są sny?
Zacznijmy od tego, że sny, o których mówimy to tak naprawdę marzenia senne. My jednak będziemy posługiwać się pojęciem "sen".
Sen sam w sobie to stan, w którym następuje bezruch i tracimy świadomość (najczęściej w nocy w piżamie i pod kołderką ;) ).



  • Nasza definicja snu:

    Sen 
    - obraz, który tworzy ludzki mózg podczas... snu. To wytwór Twojej wyobraźni (często po połączeniu tego, czego się boisz z tym, czego pragniesz).
  • Definicja encyklopedyczna: 
 Sen → marzenia senne; fragmenty aktywności psychologicznej, utrzymujące się podczas snu w postaci luźno pojawiającego się łańcucha wyobrażeń, myśli i przeżyć nie podlegających prawom logiki ani zasadom czasowo-przestrzennym; występują w fazie snu paradoksalnego.

2. Fazy snu:
 Faza 0: Tak naprawdę to jeszcze nie sen. Faza 0 to po prostu odpoczynek, gdy leżymy z zamkniętymi oczami i zaczynamy zasypiać... Wielu ludziom towarzyszy wtedy uczucie opadania, kołysania, czy wznoszenia się. Ten stan może trwać od 10 do 15 minut.

Faza 1: W naszym umyśle zaczynają się pojawiać nielogiczne i oderwane od siebie obrazy i skojarzenia, czyli HIPNAGOGI. Osoba obudzona z tego stadium stwierdzi, że wcale nie spała.


Faza 2: Tutaj pojawiają się tzw. WRZECIONA SNU, czyli gwałtowne wstawki szybkich fal. Przypuszczalnie człowiek spostrzega w tym momencie, że jego świadomość zanika i gwałtownie "rozbudza" się na moment. Możliwe, że w ten sposób mózg sprawdza, czy już śpi. W fazie 2 następuje stopniowe wyłączanie świadomości.

Fazy 3 i 4: Te fazy są do siebie bardzo podobne. Obie nazywamy SNEM WOLNOFALOWYM. Oddech staje się regularny i rzadszy, spada ciśnienie tętnicze, ustają ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni zanika, spada temperatura ciała. Do krwi uwalniany jest hormon wzrostu, a więc przyspieszone jest również gojenie się ran. Organizm regeneruje się. W tym stanie trudno jest obudzić śpiącego, a jeśli się już uda, będzie on rozkojarzony, senny. Rano z pewnością nie będzie pamiętać, że się go budziło.

Następnie mózg przechodzi kolejno przez stadia od 4 do 1. Po 90 minutach zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Przyspiesza się oddech i bicie serca, a gałki oczne zaczynają się gwałtownie poruszać we wszystkie strony. Rozpoczyna się faza REM. To właśnie w tej fazie śnimy!:)

Fazy snu powtarzają się cyklicznie w ciągu nocy z bardzo dużą dokładnością. Okres jednego cyklu wynosi 90 minut, po czym następuje faza REM.

Z przyczyn technicznych ten post nie wygląda tak, jak planowałyśmy. Jego druga część pojawi się już wkrótce.

Buziaki!

5 komentarzy:

  1. Macie cudowny styl pisania bloga :) Oby tak dalej :* Bardzo ciekawy wpis jestem pod wielkim wrażeniem, gdyż poznałam naprawdę nie znane mi do dzisiaj ciekawostki :) Sen to chyba najprzyjemniejsza wykonywana przeze mnie czynność :D
    Co powiecie na wspólną obserwację ?
    MALWINA-JULIA.BLOGSPOT.COM ♥ZAPRASZAM♥

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy post! :) można dowiedzieć się fajnych ciekawostek.
    Co powiecie na obserwacje? :)
    Dajcie znać u mnie na blogu a na pewno odpowiem! :)
    http://adrianna-h.blogspot.com/2015/05/uzaleznienia.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Great post
    would you like to follow each other? I'll follow back after it.

    Www.miharujulie.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Sny, to zawsze było dla mnie coś niepojętego... Aczkolwiek mogłabym śnić każdej nocy, co niestety mi się nie zdarza :(

    sarahfrompl.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapewniam Cie, ze sie zdarza! Po prostu tego nie pamietasz. :) A post o tym, jak temu zaradzic, juz wkrotce. :)

      Usuń

Jestem bardzo wdzięczna za każdy pozostawiony komentarz. :)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia